گواهی سپرده کالایی

 

لطفا جهت مشاهده و دریافت فایل آشنایی با گواهی سپرده کالایی کلیک نمایید. 

 

پیشگامی کارگزاری بانک رفاه کارگران در راه اندازی ابزاری نوین در بازار سرمایه ایران

بازار گواهی سپرده طلا که از اسفند سال گذشته راه اندازی شد به مرور زمان و با توسعه و عمق بیشتر، می تواند مبنای تعیین قیمت سکه در بازار نقدی و همچنین بهعنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی باشد.

مدیر تامین مالی کارگزاری بانک رفاه با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه "سنا" گفت: برای گسترش بازار گواهی سکه طلا به فرهنگ سازی بیشتری نیاز است، به طوریکه با شناساندن این ابزار مالی روی سکه که معمولا با استقبال عامه مردم مواجه می شود، می توان به مروز زمان کالاهای دیگر را نیز وارد این بازار کرد. 

میثم عیسی زاده با تاکید بر اینکه توسعه این ابزار مالی نیازمند فرهنگ سازی و تبلیغات بیشتری است، گفت: اوراق گواهی سپرده مزیتهای بسیاری دارد، برای مثال میتوان از اوراق گواهی سپرده طلا به عنوان وثیقهای برای دریافت تسهیلات استفاده کرد یا اینکه دارنده اوراق به واسطه آن بتواند در معاملات آتی سکه شرکت کند و در واقع اوراق گواهی به عنوان وجه تضمین پذیرفته شود.

وی افزود: ناگفته نماند قرار گرفتن گواهی سپرده سکه طلا بهعنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی، در دست بررسی است و به نظر می رسد به محض استقبال بیشتر سرمایه گذاران و افزایش عمق معاملات، شرایط برای اخذ تسهیلات از طریق این اوراق فراهم می شود .

مدیر تامین مالی کارگزاری بانک رفاه در ادامه تاکید کرد: یکی از کارکردهای اصلی این ابزار مالی فراهم کردن امنیت در معاملات و نگهداری سکه طلا است بهطوریکه هر فردی که در منزل خود سکه دارد یا صرافان و معاملهگرانی که هر روز سکه معامله میکنند، میتوانند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگهداری سکه بپردازند؛ چراکه گواهی سپرده طلا با نام است و حتی در صورت سرقت این گواهی، امکان دریافت سکهها با مدارک شناسایی افراد نیز وجود دارد و به این ترتیب دغدغهای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.

عیسی زاده در پایان افزود: با توجه به قابلیت های این ابزار مالی پیشبینی میشود اوراق گواهی سکه رفته رفته جایگزین معاملات سکه فیزیکی شود و با افزایش بازیگران و عمق این بازار، کشف نرخ لحظهای و واقعی سکه در این معاملات اتفاق میافتد به طوریکه در آینده گواهی سپرده سکه حکم قیمت نقدی سکه را خواهد داشت.

این ابزار مالی با پیشگامی بانک رفاه کارگران به عنوان متولی و عاملیت کارگزاری بانک رفاه شروع به فعالیت کرده است همچنین خزانه پردیس بانک رفاه به عنوان اولین خزانه رسمی سامانه معاملات در نظر گرفته شده است که با افزایش حجم معاملات تعداد خزانه های بیشتری پیش بینی گردیده است. با توجه به پیگیری های انجام شده، امکان معاملات آنلاین نیز بزودی فراهم خواهد گردید که این امر می تواند به افزایش عمق بازار کمک شایانی کند. افزایش ساعت معاملات نیز در اولویت سازمان بورس و شرکت بورس کالای ایران می باشد. همچنین طبق ابلاغیه مدیریت نظارت بر نهادهای مالی، امکان سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی نیز فراهم گردیده است که این مهم باعث مشارکت بیشتر فعالان حقوقی بازار خواهد شد. امید است با ورود ابزارهای جدید به بازار سرمایه ایران، شاهد افزایش عمق بازار و کاهش فاصله با بازارهای بین المللی باشیم.

 منبع: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران- سنا